NODO 2022 - Dny nové opery Ostrava - Prometeo

Hudebně-divadelní opus Luigiho Nona Prometeo.

Tragedia dell’ascolto. Bienále NODO 2022 uzavře tento zvukově-prostorový monument, který je považován za jeden z vrcholů poválečného hudebního divadla. Nonova hudba v něm vytvořila aranžmá neslýchaných, znepokojivých a pohyblivých rovin, které často hraničí s tichem. Živá elektronika v díle hraje stěžejní roli. V Prometeovi se jedná o vrchol Nonovy umělecké tvorby, ptá se zde po smyslu a cíli umění. Nonova Tragédie slyšení bude realizována ve spolupráci s technickým týmem Lucy Richelliho. Scénická realizace Jiří Nekvasil a David Bazika. Zařazení Prometea do programu slibuje opravdový hudebně-prostorový zážitek a zároveň je obřím podnětem k bližšímu prozkoumání jednoho z nejavantgar­dnějších a velice radikálních skladatelů 20. století.

Prometeo. Tragedia dell'ascolto Scénické dílo pro vokální a instrumentální sólisty, smíšený sbor, čtyři instrumentální skupiny a živou elektroniku, 1981–84, rev. 1985

Hudba: Luigi Nono Libreto: na motivy mýtu o Prométeovi; texty Aischyla, Sofokla, Waltera Benjamina, Johanna Wolfganga von Goethe a dalších zredigoval Massimo Cacciaro Dirigenti: Jiří Rožeň, Petr Kotík Sbormistr: Jurij Galatenko Scénická realizace: Jiří Nekvasil, David Bazika Živá elektronika: Conservatorio di Musica di Vicenza „Arrigo Pedrollo“ / GRAIM Studio:

Luca Richelli (zvuková režie) Lorenzo Pagliei (1. asistent) Nicola Di Paolo (2. asistent)

Účinkují: Jen Wu, soprán Ana Caseiro, soprán Padraic Costello, kontratenor (alt) Justina Vaitkuté, kontraalt Felix Heuser, tenor Martin Gyimesi, tenor Micol Pambieri, narátorka Sergio Basile, narátor ONO – Ostrava New Orchestra Ostravská banda Canticum Ostrava

Česká premiéra, 135' V italském originále s českými a anglickými titulky

Začátek v 19.00 hod.

Ve spolupráci s Conservatorio di Musica di Vicenza „Arrigo Pedrollo“, Itálie

Vyskakovací banner

Za celý tým Trojhalí vám přejeme krásné letní prázdninové měsíce a děkujeme, že Trojhalí zachováváte přízeň. Již nyní pilně pracujeme na přípravách akcí, které vám v Trojhalí nabídneme na podzim. Zároveň vás chceme informovat o změně otvírací doby Sportoviště, které bude o prázdninách otevřené přes týden do 20.00 hod. Užijte si prázdniny bezpečně a v pohodě. Děkujeme a těšíme se na setkání s vámi na dalších krásných akcích, které pro vás chystáme. Tým Trojhalí.