V sobotu 3. října se v Trojhalí odehrála velká akce, která plnila sny snad všem, kteří se v dětství chtěli stát popelářem. Vždyť, kdo si někdy nechtěl vyzkoušet koulení popelnicí nebo jízdu na stupátku? Popelářský den OZO byl v ohledu plnění snů jedinečný. A co myslíte, zbyly nějaké odpadky?

 

 

Zábava od jedné

 

Vše začalo slavnostní jízdou popelářských vozů, které přejely centrem Ostravy a nakonec zastavily u Trojhalí. Otevřely své útroby, otevřely dveře kuka kabin a byly k dispozici všem zvědavcům.

Od samého začátku se pořádalo mnoho rodinných soutěží, které měly i svou hlubokou myšlenku, a to osvětu ohledně třídění odpadu. „Tak honem, honem, dej to napravo“, povzbuzuje maminka, paní Odrášková, jejíž syn téměř seskládal dohromady obří puzzle s obrázky odpadů, které patří do plastů – včetně plechovky od piva. Vítězí a dostává jednu z prvních cen. Předává ji spolu s moderátory pan Belda, ředitel OZO. „Záleží na tom - jestli odpad vyhodíme do lesa nebo do tříděného odpadu, to vytváří naše prostředí. Odpad v Ostravě se ale stále více využívá. Takže za to vám všem děkujeme, pokračujme tak. Přeji vám příjemnou zábavu,“ vítá pan ředitel na pódiu téměř dva tisíce příchozích – většinou mladých párů s dětmi.

 

 

 

OZO pro změnu v Trojhalí

„Tentokrát jsme chtěli uspořádat akci blíže občanům, více v centru města a Trojhalí je ideální prostor,“ říká pan ředitel Belda „jinak děláme OZO den v našem areálu v Kunčičkách. Budeme to střídat, aby si lidé mohli prohlédnout i prostory a techniku tam,“ říká.

Odpoledne rychle plyne. „Přišli jsme asi ve tři a kluci jsou nadšení. Vylezli na horolezeckou stěnu, na popelářská auta, a teď budou hrát hry nebo stavět věže z domina, možná na skákací hrad,“ říká maminka Hanka, kolem které obíhají dva kluci a další sedí v kočárku s minipopelnicí. „Jen popelářské auto jsme nekoupili, to doma máme, Ale aspoň jsme se na něm vyfotili. A my si jdeme pro pivo,“ směje se. Podobně tráví čas snad všichni příchozí: fronta u jedné z atrakcí, selfie na vozech a - odpočinek u bufetové části.

 

 

 

 

 

Skutečná popelářská auta

 

Na krytém Náměstí i před jeho zadním vchodem stojí několik obřích zelených svozových popelářských vozů s vysutými nákladními plošinami, ve kterých je vidět velký otáčivý šnek, kterým vysypaný odpad prochází. U všech aut stojí jeho skuteční řidiči, kteří netrpělivě hledí na dlouhé fronty. Není divu. Nejen, že se lidé fotí, ale také zkoušejí, které tlačítko jak funguje. „Tímhle jezdím,“ ukazuje pan Nováček, jedna z popelářských hvězd Ostravy. „Od šesti rána do dvou, když se daří a nejsou zacpané cesty. V zimě se pracuje o něco déle, to než se nedostaneme ke kontejnerům zasypaných sněhem, nebo když kontrolujeme, jestli není v koši bezdomovec,“ uvádí. Vypadá jako spokojený zaměstnanec.

 

Uhrančivé bubny

Náhle prostor zaplaví rytmické bubnování. Asi dvacet mladých lidí hraje na popelnice, plechovky a štěrká, publikum je nadšené. Program pokračuje soutěžemi, moderátoři Isabela a Kuba komentují slalomy s popelnicemi, hod míčkem do popelnice, stavění mrakodrapů z domina. „Metr třicet šest!“ hlásí Isabela rekord. Občas v pauzách běží vtipné krátkometrážní filmy na téma třídění, a když neběží film, pobíhají mezi lidi veselí maskoti ztvárňující obří flašku, papír a kelímek od jogurtu. Trojhalí připomíná obrovský včelí úl.

Lidé se hemží kolem atrakcí, velice oblíbené jsou i suvenýry z OZO obchůdku. Popelářská autíčka, minipopelnice i trička mají u návštěvníků úspěch.

Koncert BUTY

 

Začíná se blížit sedmá hodina. Obecenstvo se trochu obmění, nejmenší střídají dospělí, na Trojhalí zůstávají rodiče se staršími dětmi. BUTY, kteří za dobu od vydání klipu o Františkovi Dobrotovi trochu zestárli, hrají za nadšeného vítání publika skladby, které vybrali vítězové rodinných soutěží - Františka, Vránu, Krtka a spoustu jiných hitovek. Koncert trvá do deseti hodin, kdy nastupují na plac technici, kteří sklízejí ozvučovací techniku, pódia a stánky – jen odpadky ani ne, ty byly po akci svědomitě házeny do připravených košů.

 

Další akce roku se povedla, všechna popelářská autíčka, ta skutečná i malinká, jsou zaparkována v pokojíčcích i v sídle OZO v Kunčičkách. A my doufáme, že se akce líbila a příští rok se povede zase!