Sportovní Trojhalí nabídlo atraktivitu i adrenalin

 

Sportovní Trojhalí je vlajkovou lodí mezi akcemi, které Trojhalí pořádá pro své návštěvníky. Už druhým rokem se potvrdila její obliba velkou návštěvností během všech tří dní — od pátku 11. 9. do neděle 13. 9. 2015. Na zastřešeném Náměstí stálo množství stánků a placů, které uvítaly návštěvníky zajímavými sportovními i technickými disciplínami.

 

Páteční úl

V pátek bylo na Trojhalí rušno nejvíce, vypadalo to jako ve včelím úle. Zavítaly k nám školy, protože jedním z cílů akce bylo podpořit sportovní aktivity u mládeže. Žáci byli krom sportovních aktivit ohromeni i technickými zajímavostmi - například gyroskopem - simulátorem 3G přetížení, ve kterém se zájemci točili, uchycení v sedadle, jako v bubnu pračky. Velký úspěch měla i možnost podržet si v ruce oheň, nebo rozsvítit žárovku vlastním pohybem na rotopedu.

 

„Od rána jsem se nezastavil“ říká Aleš, který byl instruktorem na obří horolezecké houpačce Big Swing z klubu Acrobatis. „Děti i dospělí chodí, a moc se jim to líbí“, referuje, a seřizuje řemínky další dvojici k odvážnému zhoupnutí z desetimetrové výšky. Vedle si zájemci mohou zašplhat i na horolezecké stěně.

 

Sportovní Trojhalí navštívily i základní školy

 

Dokolečka, do kola!

Nedaleko se dokola projíždějí netradiční kola „naruby“. VŠB prezentuje několik zvláštních kol se šišatými koly, koly s rozličnými poloměry, dokonce je několik kol propojeno do sebe jako kolotoč. „A můžete i na malá kolečka“, hlásí Lucie, která je ze sportovního klubu Swanky a má na starosti kolečkové brusle. Půjčuje helmy a vysvětluje, jak jezdit na hrníčkový slalom správně.

U další stage je plocha pro gyroskopické jednokolky. „Musíte je zapnout, a teprve potom na ni vylézt“, instruuje mě Marek. Na elektrické jednokolce, na kterou nastoupíte a bez jakéhokoli sedadla se vezete, je držet „balanc“ snazší díky zabudovanému rovnovážnému zařízení. I tak ale atrakce působí velmi efektivně a adrenalinově.

 

Korzování po disciplínách

Návštěvníci korzují mezi atrakcemi. Je jich mnoho, atrakcí i dětí, odpoledne je ruch ještě větší, protože v pátek po práci přicházejí i rodiče s dětmi, odpolední hodiny jsou rušnější i o víkendových dnech. „Prosím vás, a kam by dcerka mohla chodit?“, ptá se jedna z maminek trampolínistky, která shání pro svou ratolest možnost pravidelného sportovního vyžití. „Budeme pořádat trampolínový kemp“, informuje paní Vachníková, která je první ženou, která se za Česko dostala na olympijské hry v Sydney v disciplíně trampolína. „Dcerka pak bude vědět, jak skákat, jak zastavit, jak se nezranit,“ říká a usměrňuje kluka, který se jal skákat příliš divoce.

U Pole Dance tyče na kruhovém podstavci je instruktorka Hanka z Circus Dance Studio Ostrava. „Chodí sem malé děti, kolem pěti let, ale zkoušeli to i starší a dospělí - hlavně otočky. Většinou jsou překvapeni, jak to vypadá jednoduše, ale je to složité. Nicméně, je to o zvyku, člověk to zkouší, a postupně je překvapený, jak mu to jde,“ chválí návštěvníky.

 

Pravidelné show

Moderátor rádia Helax, který sportovní dny provázel, hlásí další show, které se postupně střídají dle rozvrhu během obou víkendových dní: Akcent Ostrava představuje jednu ze svých formací – Show, Latino a Disco dance. Tato skupina na Trojhalí informuje návštěvníky o své náboru tanečníků od 4 do 25 let. „U mladších ročníků se jedná hlavně o pohybovou průpravu, od šestnácti se může jednat o soutěžní disciplínu,“ říká jedna z tanečnic, která před chvílí předváděla pohyby, které po ní dvě děvčata opakovala. Své vystoupení s možností informativního náboru zde taky měl gymnastický klub Vítkovice, prezentující sportovní gymnastiku – rekreační i vrcholovou. Představení mají i Poledance tanečnice, závěsné kruhy, žongléři – a všichni sklízejí velký obdiv.

 

Večerní programy

K večeru byla v sobotu i v neděli připravena tombola. „Děti měly na kartičky sbírat minimálně šest razítek, u každé atrakce, a ty se pak slosovaly,“ vysvětluje paní Jelínková, která se u vchodu stará o registrace. Losuje Honza Rušaj, hlavní organizátor akce. Výhry jsou například poukázky do Decathlonu, do Little Gym nebo krabice Ovocňáků, čerstvých lisovaných šťáv, které opodál mají také svůj stánek.

Osmá hodina byla v pátek i v sobotu startovní hodinou na kulturní akci. V sobotu se konala Velká kolečková Party, moderovaná Rádiem Helax. „Přišlo asi sto lidí, jezdilo se na kolečkových, koloběžkách a přitom se tančilo, skončili jsme až kolem jedenácté“, vypráví Adéla, která akci navštívila. V sobotu bylo připraveno velkoplošné promítání filmu Vítězové a poražení.

 

Stále rušno

U všech stánků, závěsných šál, kol, u trampolín i na lanovkách je stále rušno, řada se také stojí na lukostřelbu. Ty jsou na krytém Náměstí dvě: Jedna jako prezentace Decathlonu, a druhá v rámci historické prezentace klubu Strážci ostří – šermířů, nadšenců období středověku, jejichž cílem je bavit publikum i sebe. „Vystupujeme i na hradech nebo bitvách. V Trojhalí se scházíme pravidelně na tréninky, a hledáme další zájemce“, říká Kamil, oblečený, stejně jako kolegové, v dobových kožených botách i středověkém plátěném oblečení. Vyrazím si dle jejich instrukcí hliníkovou minci, atrapu Svatováclavského groše, a taky si zastřílím do terče ze slaměných hadů.

 

Přijďte zas

Blíží se však konec. Návštěvníci odcházejí, je čas sklízet instalace a vyhodnocovat.

A my letos víme, že se akce povedla, doufáme, že se líbila. Možná, že někdo našel jemu blízký sport, snad mnohé nadchly hrátky techniky. Doufáme zejména, že přijdete i příští rok – nebo dříve na jednu z dalších akcí, které pro Vás v Trojhalí připravujeme.

 

Fotogalerii najdete na:https://www.facebook.com/sportovnitrojhali?fref=ts