Na Náměstí v Trojhalí je právě umístěna jedna ze zvukových instalací v rámci Ostravských dní Nové a experimentální hudby s názvem Music on a Long Thin Wire . Sice je nutné Náměstí udržet alespoň týden v klidu, můžete si ale na oplátku poslechnout meditativní zvuk, který zněl už v učebnách fyziky.

Jako v hodině fyziky

Na zadní ploše Náměstí stojí malý dřevěný stůl a kolem několik reprobeden. Na stolíku pak leží magnetická cívka, kterou známe z hodin základů fyziky. Z ní vede rovně napnutá dlouhá měděná struna, která vydává zvuk, který zní jako nekonečná meditativní hudba v někde v buddhistickém klášteře.

Hauke, fyzik hudebník

Hauke Harder, německý vysokoškolský učitel fyziky, jezdí po světě a tuto zvukovou kompozici pomáhá sestrojovat již bezmála po dvacáté - obvykle v rámci různých festivalů Nové hudby konaných po celém světě.

Popisuje, že je to zvukově-prostorová instalace skladatele Alvina Luciera, jejíž princip vznikl v sedmdesátých letech. „Když se magnetická cívka zapojí do elektřiny, chvěje se. K tomu jsem připojil přes tenhle prostor drát, který díky magnetu kmitá, to vidíme i pouhým okem. Toto chvění je převedeno na zesilovač, audiooscilátor a reprobedny a my pak slyšíme tuhle melodii,“ říká tento Berlíňan.

Co je to hudba

Skladba nemá žádné noty, jedná se o zvuk rozeznívané struny. Hudba není nijak citově zabarvena, jste to Vy, kdo se rozhoduje, jak na vás bude působit a co bude vyvolávat. Je to jako u všech skladeb Experimentální hudby. I tady prezentuji neutrální hudbu, zvuk, a posluchač může objevovat, které pocity to v něm vyvolává – tím, že poslouchá jiné a nové tóny, rytmy a takty, než jaké zná z klasické hudby,“ vysvětluje Hauke, jak k Nové a experimentální hudbě přistupovat.

Fascinující nová hudba?

Pečlivě a uhlazeně vyhlížející Hauke prozrazuje, že vystudoval fyziku. „Ale už při mých studiích jsem si uvědomil, že mě skládání hudby naplňuje mnohem více,“ říká přibližně padesátiletý muž. I přesto má doktorát z fyziky a přírodních věd, a léta učil na univerzitě. V poslední době však natáčí dokumentární filmy o této hudbě. „V nové, experimentální a elektronické hudbě nacházím to, co mě opravdu naplňuje. Je to úplně nové pojetí melodie a jejího rytmu“. Jak tvrdí, umí sice jen něco málo na klavír, ale v hlavě má tóny skladeb převážně nové hudby, které zapisuje. „Moc mě to baví, a proto jsem se rozhodl, že od ledna si najdu i jinou práci, na univerzitě jsem byl už moc dlouho“, dodává, a zase se odvrací k magnetu, který potřebuje ještě doladit poslední detaily.

Přijďte i vy

Pojďte si také poslechnout zvláštní zvuky, které uhranuly i vysokoškolskému učiteli. Music on a Long Thin Wire, nebo-li hudba na dlouhé tenké struně, bude znít na Náměstí v Trojhalí Karolina od 23. do 30. 8. Těšíme se na Vaše reakce!

Více informací o instalaci a době hraní naleznete zde: http://plato-ostrava.cz/alvin-lucier-music-on-a-long-thin-wire/