FESTIVAL NOVÉ A EXPERIMENTÁLNÍ HUDBY
24. SRPNA - 2. ZÁŘÍ
OSTRAVA, ČESKÁ REPUBLIKA

 Světové premiéry soudobé klasické hudby – orchestrální kompozice - současná opera – zvukové instalace - maraton elektronické hudby – virtuózní sóla a experimentální performance – díla mladé skladatelské generace - návraty k začátkům avantgardy - účast renomovaných skladatelů - mezinárodní Ostravská banda i debut symfonického orchestru mladých ONO / Ostrava New Orchestra - zahraniční  hosté - nová industriální místa

Festival Ostravské dny je unikátní příležitostí poznat nekompromisní cesty hudby 20. a 21. století!


Ostravské dny jsou žánrově zaměřeny na soudobou klasickou hudbu, a to povahy avantgardní, experimentální i riskantní. Festivalu předchází Institut, který umožňuje mladým skladatelům pracovat po tři týdny se světově  proslulými osobnostmi soudobé hudby a být u nastudování svých skladeb. Festival Ostravské dny seznamuje veřejnost s díly (většinou orchestrálními), která nebyla v České republice uvedena nebo mají na festivalu světovou premiéru. Kompozice přímo na místě studuje v posledních dvou srpnových týdnech Ostravská banda, Ostrava New Orchestra a sbor Canticum Ostrava i řada špičkových ansámblů, sólistů a dirigentů.

Pouze v Ostravě můžete v průběhu několika dní slyšet díla avantgardistů, jakými byli Charles Ives, Julián Carrillo, Edgard Varèse, John Cage, Morton Feldman, György Ligeti nebo Iannis Xenakis. Na Ostravské dny poprvé přijede skladatel Salvatore Sciarrino, v roli lektorky a performerky Kate Soper z USA. Improvizovat budou americké legendy Muhal Richard Abrams, George Lewis a Roscoe Mitchell. Z Evropy dorazí známé osobnosti jako Richard Ayres, Bernhard Lang a Jennifer Walshe. Českou scénu budou reprezentovat díla Miroslava Srnky, Petra Kotíka, Pavla Zemka Nováka, Petra Bakly, Petra Cíglera a Michala Rataje.

Z interpretačních hvězd se na Ostravských dnech objeví smyčcové kvarteto Momenta Quartet, avantgardní Loadbang a strhující String Noise – jedny z nejžádanějších souborů v New Yorku, dále sbor Neuen Vocalsolisten ze Stuttgartu a především dva rezidenční orchestry - mezinárodní Ostravská banda a nově vznikající symfonický orchestr pro současnou hudbu ONO / Ostrava New Orchestra.

Orchestry povedou podobně jako v předchozích letech dirigenti Petr Kotík, Rolf Gupta a Carl Bettendorf, nově pak dirigenti Joseph Trafton z Mannheimu and Bruno Ferrandis z Paříže.

Jako sólisté se představí např. klavíristé Joseph Kubera a Daan Vandewalle, houslistka Hana Kotková, violista Nikolaus Schlierf, hornista Daniel Costello, perkusionisté Tamás Schlanger a Eirik Raude. Pěvci: Measha Brueggergosman, Holger Falk, Katalin Károlyi, Taylan Reinhard nebo Maciej Idziorek.


Sídlem orchestrů festivalu OD 2017 se stane nově komplex Trojhalí Karolina a Staré koupelny Dolní oblasti Vítkovice. Festival se koná dále na dalších šesti místech Ostravy.