Kupte oblečení a přispějte tak na chod neziskové organizace Mobilní hospic Odrášek, která se stará o umírající. V pondělí 30. listopadu na Ondřeje od 15 hodin jste v prostorách Ústředny v Trojhalí všichni vítáni.

Bazary pro potřebnéBazar oblečení vynesl minulý rok mnoho tisíc pro potřebné

„Minulý rok se podařilo vybrat 33 000 korun,“ prozrazuje hlavní organizátorka Nikol Kramárová úspěch z minulého roku, kdy se pomocí bazaru oblečení přispívalo na Nikolku Bartlovou, která díky příspěvkům mohla podstoupit nákladnou terapii v Klimkovcích, která napomáhá k léčbě onemocnění pohybového ústrojí způsobené onemocněním mozku zvané hydrocefalus. „Každý rok vybereme člověka nebo organizaci - ty, kdo finanční pomoc potřebují, a letos jsme se rozhodli podpořit Mobilní hospic Ondrášek,“ říká.

 

tým Ondrášku je přes všechny0 okolností pozitvní a dodává sílu se se vším lépe vyrovnatHospic Ondrášek

Hospic Ondrášek pomáhá ulehčit velkou životní tíhu, k tomu ale sám potřebuje pomoc od ostatních. "Posláním lidí v Odrášku je umožnit pacientům s vážným onemocněním, u kterých již není nutná nemocniční péče, důstojně a v kruhu své rodiny a přátel prožít poslední etapu svého života. Nově se Ondrášek stará i o dětské pacienty v konečné fázi nemoci, nejčastěji onkologické nebo neurologické diagnózy," říká paní Husovská, ředitelka Ondrášku. "Hospicová péče je péčí komplexní, všímá si fyzických, psychických, sociálních i duchovních potřeb nemocného i jeho blízkých. Proto je tým multidisciplinární a tvoří jej lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovnice, psycholog, psychiatr, dobrovolníci a duchovní," dodává paní Husovská.  Pracovníci Ondrášku se o pacienty docházejí postarat k rodinám domů, poskytují ale i stacionář nebo poradnu. 

"To vše je však finančně velmi náročné a proto přísun financí pro svůj chod Ondrášek ocení,“ vysvětluje slečna Kramárová rozhodnutí letos podpořit zrovna tuto organizaci. 

Princip akceDarujete oblečení, výtěžek z jeho prodeje jde na charitu

„Lidé se o naší akci dovídají prostřednictvím Facebookové profilu „Pošli to dál Bazar“, kde oznamujeme data a účel akce a taky výzvy, ať lidé přispívají svým oblečením, botami, doplňky a bižuterií. Lidé se nám pak sami ozvou, a my už si pro věci přijedeme sami, nemusí oblečení dokonce nikam nosit. Věci protřídíme, naceníme a na bazaru prodáme,“ vysvětluje princip slečna Nikol. „Předcházející léta jsme dělali akci v Cooltouru na Černé louce, ale teď jsme se rozhodli pro větší Trojhalí. Lidé tam budou moci přijít od třetí do šesté hodiny v pondělí 30. listopadu a koupit si opravdu pěkné věci, některé jsme už postovali na FB, abychom nalákali“, popisuje Nikol. „Pokud se něco z darovaného boží neprodá, odvážíme vše zbylé na Centrum vzájemného soužití, kde všechno rádi využijí,“ dodává.

Jak to vzniklo

„Jsme tři kamarádky studentky, já studuji business management. V jednom předmětu jsme měli za úkol uspořádat charitativní akci. Tak jsme se s holkami rozhodly a jako správné baby jsme probraly naše šatníky a oblečení se pokusily prodat. Bylo to v roce 2012, myšlenka nás nadchla Mladé studentky se rozhodly trávit čas dobročinnými akcemia akce měla postupně větší úspěch, proto se akce opakuje minimálně každý rok,“ říká Nikol, která jinak dokončuje svá studia, pokud nedělá nejrůznější brigády. „Bohužel se ale na bazarech nesetkáváme s tím, že by lidé přispěli víc, než je dáno, protože akci vnímají spíš jako příležitost obohatit zajímavým způsobem šatník. I tak se ale daří vybrat poměrně dost, a třeba letos mnozí přispějí i něco navíc. Ale jsme rádi, že lidé poměrně stále více přispívají oblečením,“ sděluje své zkušenosti.

Podpořte charituSoucit je hlavní emocí charitatiních akcí. A advent k tomu vybízí

My doufáme, že přijdete dobrou věc také podpořit. Možná, že si vyberete v Trojhalí oblečení, a přispějete tak letos malou částkou na chod hospicu. Možná ale, že se budete chtít zapojit více, a připojíte se mezi dárce a sponzory Hospicu a přes stránku www.mhodrasek.cz se rozhodnete pro přímou finanční podporu. Nebo se vám akce zalíbí a příští rok to budete vy, kdo darujete oblečení do sbírky! Stačí sledovat profil „Pošli to dál Bazar“. Adventní čas vybízí k vzájemné laskavosti, těšíme se na vaši hojnou účast!